Uğurlar Olsun

Ölmeden önce dedi ki; "bugün askeri okullara yerleştirilen çocuklar otuz sene general olacak orduyu ele geçirip darbe yapacaklar." demişti. Öyle oldu.
Henüz ölmemişti, bazıları dini sömürerek kullanırken, rabıtaları bulan adamdı.
Seni öldürecekler dediklerinde, derin devletin ayyuka çıkmış pis işlerini bir bulup ortaya döken bir araştırmacı gazeteciydi.
Türkiye'nin ılımlı islama dönüşen sentezine karşı duruyor, bunu yaparken ülkenin kurucu ilkelerini insan hakları ve sosyal hakları sosyal demokrasi ile harmanlamaya çalışıyordu.
"Terör bir insanlık suçudur" demişti. İster devlet tarafından, ister pkk, ister ülkücü gruplar, ister islamcı terör örgütleri. Bunların bir tanesinden yarar ummak, bir tanesine hoşgörüyle bakmak ya da bu olayları suskunlukla geçirmekte insanlık suçudur diyerek bunu izah etmişti.
12 Eylül'ün dinci, ayrımcı ve etnik kökenci, piyasacı düzenin kurumsallaşmasından yana olanların önlerinde yıkmaları gereken en kalın duvardı. Evrensel değerler ve etik ahlakı savunan bir sosyal demokrattı. Ülkemizin aydınlık insanları için önemli bir semboldü.
Bir kış günü elinde kulpu eskimiş bir evrak çantasıyla arabasına doğru ilerlerken kapıda kendisini uğurlayan karısı, dikiz aynasından bakan Uğur'a gülümseyerek, uğurlar olsun demişti. Geride bir keskin kalem bir kırık gözlük yürekli yiğitlere hatıra kalmıştı.
Marshall planından itibaren inceden inceye dokunan 12 eylül ile zirveye çıkan yapı için büyük bir tehditti.
Katledip öldürdüler tıpkı diğerleri gibi, vurulduk ey halkım unutma bizi.

Yorumlar

  1. Çok güzel bir yazı olmuş..Kaleminize sağlık..Ne üzücü...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Onlar Uğur'un sadece gözlüğünü kırdılar. Kalemi yürekli yiğitlere yol göstermeye devam etmektedir. Teşekkür ederim yorum için.

      Sil

Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Kafam Artık Rahat

Baharda Köyde