Bir Bebeğin Günlüğü

Merhaba günlük; henuz cinsiyetim belli değil ama isimlerim belli olan bir bebeğim. Kız olursam annem, erkek olursam babam ikinci çocuğu düşünmüyor.
ilk kez karalıyorum sayfalarını, bu huyumu babamdan almışım o da seviyor yazmayı. Kendi hayatımdan bir kesit yok henüz, o yüzden ilk yazımda babam ve annemden bahsedeyim. 2006 yılının güz mevsiminde filizlenen bir aşkın meyvesiyim, emekçi bir babanın sendikalı bir annenin ilk çocuğu olacağım ben…
Babam; 82 model kazasiz boyasiz bir işçi, ” işçisin sen işçi kal” diyen tayfadan. Acayip inat bir adam. Evlendigi günden beri nerelisin sorusuna; “doğma büyüme Amasya’liyim ama köküm Gumushaneli” diyip başlıyor. Işte dedesi oraliymis 93 harbinde bu tarafa göç etmişler de beberlik yaparmis da flan da filaaa işte.
Bu aralar haletiruhiyesi değişik otoritesi elinden gitti. Lafa gelince eşe dosta bayrağı yariya indirdim otoritem elimde dese de vazyet öyle değil ben biliyorum tv kumandasinin kimin elinde oldugunu. Bugünlerde bulaşık makinası ve kuru erzak dolabına takmış durumda, annem doldurmuş sehriye pilav mercimek v.s babam; ” sanki savaş çıkacak, bittikce alsaydin” diyip söyleniyor. Bulaşıklar makinadan sofraya, sofradan makinaya geçiyor.
Beyazlar ve renkliler için hangi deterjanı kullanacağını ve miktarını bu hafta ogrendi. Çamaşır makinasi desen gömlekleri çıkardığında kolları öyle baglaniyor ki elinle öyle dügümleyemezsin. Yemek kapları anneannem ile bizim evin arasında, doluyken yumurta gibi kucakta, boşken yoğurt kovası gibi bagajda gidip geliyor. Sağolsun anneannem haftada bir gelip evimizi temizliyor.Bunlar duyduklarim ama bildiğim bir şey var ikimizde akrep burcuyuz.
Annem; 85 doğumlu nikah defterine imza attığı günden beri aynı yaşta. Babamın Gumushaneliyim demesi, annemin Trabzon’lu olmasından yani sen inatsan ben de inadim demeye çalışıyor. Bugünlerde nazindan yanına yaklaşımıyoruz. Ayaktayken karnını yatarken alnını tutar oldu. Merak ettigi ilk şey cinsiyetim bir de huyum ve simam kime benziyecek…
Canı tatlı isteyince, babam” tatlı istedi hakkı olacak” ekşi isteyince ” ekşi istedi ayşe olacak” diyor. En çok sabahları erken kalkmaktan ve sınıfındaki öğrencileri arasında bir erkek çocuğundan cok şikayetçi.
Hem Trabzon’lu hem de oğlak burcu.
Bir dahaki sefere kısa yazacağım günlük. Babamın işleri yoğun olduğundan vakit ayıramıyorum pek fazla. Aslında bu yazıdan şunu cikartabilirim. Ben ilk olduğum icin hem beni cok merak ediyorlar hem de çok acemiler. Bana sorarsan, birine anne diyeceğim birine baba canlari sağolsun da…

Yorumlar

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Kafam Artık Rahat

Baharda Köyde

Yasama Yürütme Yargı